uluburun tanrıca Cevat Şakir Balıkcı Bodrum Boncugu Bodrum Rehberin Bodrum Rehberin

ORTAKENT SATILIK TARİHİ KULE EV VE HAZIR BUTİK OTEL  

Ortakent’te çok özgün birkaç örneğini gördüğümüz Kule evlerin yapım ve kullanım amaçlarının başında savunma gelmektedir. Yörenin zenginleri yerleşimin kale dışına taştığı durumlarda kale gibi güvenli kule evleri yaptırmışlardır.

Savunma amacıyla yapılmış olan bu evler, kare ya da kareye yakın plan gösterirler. Evlerin tepeleri sivri uçlu dişler ve mazgallarla bitirilmiştir. Bu ev tiplerinde en alt kat ahır, kiler ve depolardan oluşmaktadır. Girişler savunma kaygısından dolayı birinci kattan ve köprüyle yapılmaktadır. Kule evlerin içerisinde ahşap merdivenlerle bağlantıları kurulmuş yarım katlardan oluşan mekânlar bulunmaktadır.

Tuvaletler diğer tiplerden eve bitişiktir ya da içeridedir.

Bodrum'da bu Kule evlerden 13 adet olduğunu söylemektedir.

Bodrum yarımadasındaki günümüze kadar ayakta kalabilmiş en iyi durumdaki Kule Evler Ortakent ‘teki Mustafa Paşa Evi, Çamıklar Evi ve Ahmet Çavuş Evidir.


Bir tarihi mirasi gelecek kuşaklara bırakabilmek için titiz bir çalışma ile aslına uygun olarak 2010-2012 yılları arasında restore edilmiştir. Kalıplaşmış turizm anlayışından uzak, tarihe yolculuk misali  başka bir Bodrum 'u yaşatacak taş konakta estetikten ödün vermeden sade ve rahat dekorasyon yapılmıştır. Hızlı yaşanan Bodrum hayatına ek olarak yüzlerce yılın dokusu, kokusu ve ruhuyla yaşamak. Dün hayal edilip, bugün yaşanan ve yarına anılar biriktiren bir otelde konaklamak ayrıcalıktır. Kısaca; Sizi zamanın ve mekanın ötesinde bir yolculuğa çağıran Home Otel,

Zamanda yolculuk, Üç yüz yıllık yaşanmışlığın  farklı bir anlayış ile sunulduğu, her evde kendine has özellikleri ile farklı deneyimler sunuyor.  Bu özelik banyolarda da yansıyor. Renk ve doku anlamında farklı malzemeler kullanılarak her bir banyo bulundukları ev ile özdeşleşiyor.

En seçici gezginlerin bile beklentilerinin  ötesine geçme imkanı sunan bu home otelde tarihi atmosfere yapılan küçük dokunuşlarla eski zamanların ruhunu yeni bir lüks  anlayışı ile buluşturuyor. Ortakent'in ortasinda sessiz sakin duruşuyla geçmişten izleri taşıyan  Kule EV pencere, teras ve verandalarından gözüken vadi, dağ ve deniz manzaraları ile hikayesini tamamlıyor. Dileyen misafirlerimize odalarının mahremiyetinde sabah kahvaltısı sunuluyor.

En büyük fırsat Bodrum olarak, dünyada yükselen trend olan kültür turizmine cevap verebilecek özelliklere sahip olmamız. Kültür turizminin alt bileşenleri olan; tarihî ve mimari doku, doğa, deniz, yeme-içme, eğlencenin Bodrum’da bir arada bulunmasıdır.


SATILIK KULE EV VE BUTİK OTEL

Sahibinden Tarihi Kule Ev 05322730489